Değerli Hekim Dostumuz,

İlk cümle olarak şunu söylemek en doğrusu olacak:

Bizim Çorum Tabip Odası olarak tek siyasetimiz ‘Hekimliğin itibarının korunması ve daha da yüceltilmesidir’

Doktor’un kelime manası ‘Öğretmen’, Hekim’in ‘Bilge kişi, hikmet sahibi kimse’, Tabip’in ise ‘Tıbbı uygulayan kişi’dir. Biz hekimler toplumlara yaşantısı ve bilgeliğiyle her zaman önderlik yapmış, başarılarıyla takdir edilmiş ve çocukluktan beri sınıfın çalışkan çocukları olmuş bir meslek grubuyuz. Günümüzde hali hazırda iki seçeneğimiz var: Birincisi günbegün artan iş yükü ve zorlaşan çalışma şartlarında tükenmişlik sendromu yaşayıp başımızı öne eğip günü kurtarma anlayışında olmak. İkincisi ise her gün gelişerek toplumdaki bireylere hem örnek olup hem onları tedavi ederek mesleğimizi ve kendimizi her geçen gün daha yüksek yerlere taşımaya çalışarak toplumun çalışkan çocukları olmaya ve sanatımızı icraya devam etmek.

Lütfen unutmayın! Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder.

Hekimlik dünyanın en eski mesleğidir. İnsanın var olmasıyla hekimlikte var olmaya başladı.  Mesleğimizin etik ilkeleri, upuzun bir tarihi ve değişmez kanunları var. Hepimiz ‘evrenin en kıymetli eseri’ olan insana hizmet etmenin yüce onurunu taşıyoruz. Toplumda vicdanı, merhameti, yardımseverliği ve insan severlik bayrağını en önce biz tutuyoruz. Şunu bilmeliyiz ki ‘Kendinin ne olduğunu bilen insan, bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez’.

Birbirimizi desteklememiz, sahip çıkmamız ve hep birlikte hareket edebilmemiz için var gücümüzle çalışmalı ve birbirimizi tanımamız ve daha iyi anlayabilmemiz için daha fazla birlikte vakit geçirmeliyiz. İşte o zaman umutsuzluğu, kırgınlığı ve tükenmişliği birlikte el ele tutuşarak aşabiliriz. Tabip odamızın var olma sebebinin en önemlisi budur. Bir hekime karşı haksızlık ve şiddet eylemi yapıldığında hep birlikte ve hepimiz onun arkasında durmalıyız. Bir topluluk ne kadar bir arada ve kalabalık olursa sesi daha gür çıkar. Her olayda, her fırsatta, her zaman omuz omuza verip aynı şarkıyı aynı notadan söylersek dinleyicimiz günbegün artacak ve gelecek o kadar huzurlu olacaktır. Odamız ne kadar güçlü olursa sesimiz o kadar kuvvetli çıkacaktır.

Bu amaçla tabip odamızın üye sayısını arttırmak için hepimize görev düşüyor. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz. Tabip odası üyesi olan meslektaşlarımıza odamıza sahip çıktıkları için teşekkür ederiz. Üye olmayan meslektaşlarımız web sitemizden elde ettikleri formla üyelik başvurusu yapabilirler.

Son cümle olarak ise:

Çorum Tabip Odası başlı başına bir meslek odasıdır. Türk Tabipler Birliğiyle zaman zaman ortak çalışmaları olsa da düşünce, felsefe ve eylem bakımından herhangi bir siyasi kuruluştan ilham, destek ya da örnek almaz. Hekimlerin iyiliği daima esastır.  

 

ÇORUM TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

Paylaş: